ogród
Wrzosowisko w ogrodzie
09/11/2016
jesien

Jesień to chyba najbardziej pracowita pora w ogrodzie. We wrześniu wykonywanych jest dużo zabiegów pielęgnacyjnych, porządkowych, to także dobry okres na rozmnażanie i rozsadzanie roślin. W okresie tym sadzimy też różne rośliny cebulowe aby wiosną cieszyć się ich widokiem. Pod koniec września i w październiku zaczynamy przygotowania do zimy, otulamy niektóre z roślina by nie zmarzły, uzupełniamy ściółkę i wykonujemy ostatnie koszenia i grabienia trawnika.

Co sadzimy.

Przede wszystkim rośliny cebulowe, kwitnące wiosną: tulipany, przebiśniegi, krokusy, hiacynty, szafirki, szachownice.. Przed posadzeniem można namoczyć cebulki w roztworze grzybobójczym. Sadzi się cebulki które nie mają wypuszczonych pędów, liści i bez systemy korzeniowego. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków w październiku okrywamy miejsce sadzenia cebulek torfem. Zabezpieczy je to na okres zimy.

Wrzesień to też dobry czas na sadzenie i rozsadzanie drzew i krzewów, oraz zakładanie wrzosowisk. Październik to czas dobry do sadzenia drzew i krzewów owocowych.

Rozmnażanie.

Rozsadzanie i rozmnażanie przez podział wielu roślin i bylin które kwitną wiosną i latem. Także rozsadzanie traw wykonujemy jesienią.

Porządki.

Jeśli mamy w ogrodzie lub w okolicy drzewa liściaste to jesień kojarzy nam się głównie z grabieniem liści. Warto to wykonywać zanim zaczną się deszcze i będzie nam ciężko. Nie zostawiajmy też liści na trawniku bo wiosną możemy spodziewać się brzydkiego widoku.

Ziemię wokół roślin porządkujemy, osłaniamy rośliny porządną warstwą kory i torfu i gałązek. Te rośliny które wymagają osłonięcia także górnej warstwy pędów owijamy matami słomianymi, jutą lub agrowłókniną. Nie róbmy tego za mocno aby nie sprzyjać rozwojowi pleśni.

Trawnik kosimy tak długo jak on rośnie. Ostatnie koszenia wykonujemy nie niżej niż 5cm aby nie naruszyć ich systemu korzeniowego mrozem. We wrześniu najpóźniej wykonujemy ostatnie nawożenie trawinka, pamiętajmy jednak o wyborze nawozu jesiennego.

I nie zapominajmy o jednym, jesień to początek trudnego okresu nie tylko dla roślin, w ogrodzie zachęcamy do postawienia karmnika dla ptaków. Sprawi to radość nie tylko ptakom ale i dzieciom.

Jesień to chyba najbardziej pracowita pora w ogrodzie. We wrześniu wykonywanych jest dużo zabiegów pielęgnacyjnych, porządkowych, to także dobry okres na rozmnażanie i rozsadzanie roślin.

SKLEP ON-LINE