jesien
Jesień w ogrodzie
09/09/2016
mikoryza do ogrodu
Mikoryza – życie w ogrodzie
18/01/2017

Wrzosowisko w ogrodzie

ogród

Wrzosowiska są piękną ozdobą ogrodów. Jakie wybrać? Jak sadzić? Jak przygotować glebę aby utrzymać piękno tych roślin na kolejne lata? Zapraszamy do artykułu.

Aby zapewnić roślinom stabilny wzrost należy stworzyć warunki podobne do tych jakie mają w naturalnym, leśnym środowisku. Nie zagęszczone, piaszczyste i przepuszczalne. Odczyn gleby kwaśny pH 3,5 – 5. Można to sprawdzić testerami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Odczyn warto kontrolować także po założeniu wrzosowiska.

Ziemię zgarniamy na głębokość do 15cm, dosypujemy torfu i przekopujemy całość. Przygotowaną mieszankę zlewamy wodę i pozostawiamy na kilka dni aby zakwaszenie było równomierne na całej powierzchni. W sklepach dostępne są specjalne podłoża pod wrzosy.

Najlepszym okresem do sadzenia wrzosów i roślin wrzosowatych jest wiosna, późne lato i jesień. Wilgotne i nie za gorące powietrze sprzyjają roślinom. Wrzosy sadzimy na tyle głęboko aby gleba dotykała nieco dolnych gałązek, ale nie głębiej niż rosły w doniczce. Małe krzewiny sadzi się 20-30 cm od siebie aby dać miejsce na odpowiedni rozrost. Sadząc rośliny z różnych gatunków pamiętajmy o ustawieniu ich w zależności od wysokości jaką osiągną oraz porze kwitnienia (wrzosy kwitną jesienią, a wrzośce wiosną). Rośliny wrzosowate lubią słoneczne miejsca lub zacienione tylko przez krótki czas w ciągu dnia. Pamiętać należy o odpowiedniej wilgotności gleby ale bez przesady. Podmokły teren będzie powodował gnicie i obumieranie roślin.

Skąd czerpać pomysły do ogrodu?

Przede wszystkim z natury. Ona sama kształtuje najpiękniejsze widoki. Warto wybrać się do lasu po duży i ciekawy kawałek drzewa, konaru, grubych pokręconych i starych gałęzi które urozmaicą widok kolorowych małych kwiatuszków. Pięknie komponują się również z iglakami i trawami.

Przycinanie i ściółkowanie.

Większość choć nie wszystkie wrzosy wymagają corocznej pielęgnacji w postaci przycinania dłuższych i starszych pędów i gałązek. Sprzyja to rozrostowi i krzewieniu się roślin. Wykonujemy zabieg w czasie kiedy nie ma kwitnienia. Zwykle na początku wiosny, ale można także robić to jesienią. Należy jednak pamiętać że przycięte gałązki mogą gorzej znieść zimowanie.

Raz do roku warto też zadbać o ściółkę, kora z drzew iglastych będzie bardzo dobrym wyborem. Warto wykonać to na początku wiosny aby odświeżyć ja po zimie. Chroni to w okresie letnim glebę przed wysuszaniem, zatrzymuje cześć wody. Oraz powtórzyć zabieg jesienią przygotowując i chroniąc płytki system korzeniowy przed zamarzaniem.

Wrzosowiska są piękną ozdobą ogrodów. Jakie wybrać? Jak sadzić? Jak przygotować glebę aby utrzymać piękno tych roślin na kolejne lata? Zapraszamy do artykułu.

SKLEP ON-LINE